Nowa Łubianka

Nowa Łubianka – wieś krajeńska w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Nowa Łubianka to 124.
Zobacz więcej.


Zabrodzie

Zabrodzie – wieś krajeńska w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa pilskiego. Liczba mieszkańców to ok. 30 osób.
Zobacz więcej.


Tarnowo

Tarnowo – wieś krajeńska w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo. Wieś królewska należała do starostwa ujskiego, pod koniec XVI wieku leżała w powiecie poznańskim województwa poznańskiego.
Zobacz więcej.


Zawada

Zawada – wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo. Wieś królewska należała do starostwa ujskiego, pod koniec XVI wieku leżała w powiecie poznańskim województwa poznańskiego. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa pilskiego.
Zobacz więcej.


Szydłowo

Szydłowo, niem. Groß Wittenberg – wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo, przy trasach drogi wojewódzkiej nr 179 i linii kolejowej nr 403 łączącej Piłę z Wałczem.
Zobacz więcej.


Stara Łubianka

Wieś Stara Łubianka położona jest na trasie krajowej Nr10 Bydgoszcz - Szczecin, w odległości 12 km od Piły . Powiat Piła , Gmina Szydłowo . Stara Łubianka istniała przed rokiem 1500 . Długo zwana była "Lubionką" lub "Lebionką" W latach 1641 i 1654 zniszczyły ją pożary .
Zobacz więcej.


Plecemin

Plecemin – wieś w Polsce , położona w województwie wielkopolskim, w powiecie złotowskim, w gminie Tarnówka na dużej polanie leśnej, na skraju Puszczy nad Gwdą. Osada jednoulicowa, w której znajdują się dwa zabytkowe domy mieszkalne z początku XIX wieku.
Zobacz więcej.


Ptusza


Miejscowość położona przy drodze krajowej Nr 11 Poznań-Koszalin. Pierwotna nazwa tej miejscowości wywodzi się od pluskotu bystrej rzeki Gwdy. W 1569r. była tutaj kuźnia należąca do starosty z Ujścia. Starosta Stanisław Górka utworzył tu młyn wodny i tartak na rzece Młynówce. W 1880r. zbudowano linie kolejową. W 1898 roku powstała cegielnia, zburzona w 1945r podczas walk o Ptuszę.
Zobacz więcej.


Płytnica

Wieś Płytnica położona jest na trasie krajowej Nr11 Piła - Koszalin , w odległości 21 km od Piły . Powiat Złotowski , Gmina Tarnówka . Wieś położona jest wśród lasów pomiędzy rzekami Gwda i Płytnica . Pierwsze wzmianki o wsi Płytnica pochodzą z 1594 roku.
Zobacz więcej.


Krępsko

Wieś Krępsko położona jest na trasie Piła - Koszalin w odległości 15 km od Piły jadąc drogą krajową Nr11. Powiat Piła , Gmina Szydłowo . Krępsko znane jest w okolicy, jako znakomita baza wypadowa na szlaki turystyczne - wodne i leśne.
Zobacz więcej.


Jaraczewo

Jaraczewo (język niemiecki Klein Wittenberg) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo, przy trasie drogi wojewódzkiej nr 179. Niemiecka nazwa byłą związana z Szydłowem Groß Wittenberg. W latach 1946-1954 siedziba gminy Róża Wielka.
Zobacz więcej.


Dobrzyca

Wieś Dobrzyca położona jest na trasie Piła - Szczecinek w odległości 5 km od Piły jadąc drogą krajową Nr11 . Powiat Pilski , Gmina Szydłowo. Miejscowość znana była już w XVI wieku jako należąca do starostwa ujsko-pilskiego .
Zobacz więcej.


Dobino

Dobino (niem. Breitenstein) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminie Wałcz. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.
Zobacz więcej.


Skrzatusz

Skrzatusz (niem. Schrotz) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo. Wieś królewska starostwa wałeckiego, pod koniec XVI wieku leżała w powiecie wałeckim województwa poznańskiego.
Zobacz więcej.


Witankowo

Witankowo (niem. Wittkow) – wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminie Wałcz, między Piłą a Wałczem. Przez Witankowo przebiega droga krajowa nr 10. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.
Zobacz więcej.


Komentarze
Dodaj komentarz